Homepage / Alfabeler / Kullanılan Alfabeler / Ukraynaca Alfabe Okunuşu
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler, Kullanılan Alfabeler

Ukraynaca Alfabe Okunuşu

Ukraynaca alfabesi, çok eski tarihlerden gelen Kiril alfabesinin ulusal versiyonlarından biri. Ukraynaca alfabe okunuşu esnasında Kiril alfabesi ve Latince kaynaklar üzerinden romanize edilir. Ukraynaca 33 harften oluşur. İçerisinde ise 38 fonem ses bulunuyor. Yazım kuralları ise fonetik ilkelere göre düzenlenir. Bu alfabede 20 ünsüz hard bulunur ve 2 tane de yarı ünlü harf vardır. İnceltme işareti olarak kullanılan harflerin ise fonetik bir değeri bulunmaz.

Ukraynaca Alfabe Özellikleri

Ukrayna alfabesinde genellikle yazım kuralları fonetik ilkeler göz önünde bulundurularak incelenir. Bazı ünsüz harfler kullanırken damak yolu ile söylenir. Bu durumların ise hepsi alfabenin fonetik ilkelerinde yer alan istisnai ilkeleridir. Diğer alfabeler ile karşılaştırıldığında Doğu Slav, Belarusça ve Rusince gibi diller ile ortak birtakım özelliklere sahip. Ukrayna alfabesi çeviri metinlerde de bu ortak özellikler araştırmacılar tarafından keşfedilmiştir.

  1. yüzyılda özellikle de etimolojik alfabeler sadeleştirilerek daha anlaşılır bir hale getirildi. Bu bakımdan Ukraynacada uzun yıllar boyunca Sovyetler Birliği ve Rusya altında olan bir ülke olduğundan dolayı lehçeleri dil baskısından dolayı Latinceye çevrildi. Ukraynaca kelimeler içerisinde bu nedenle Sovyetler Birliğine ait hitap tarzları da bulunuyor. Bu durum Ukrayna halkı tarafından ise alfabelerin savaşı olarak adlandırılır.

Ukrayna alfabesi kaç harf diye merak edenler için 33 harften oluşur. Ukrayna alfabesi SSCB döneminden kalan kalıntılar ile kullanılmaya devam ediyor. 1990 senesinde SSCB tarafından yayınlanan ortografi de birtakım harfler Ukrayna alfabesine eklendi. Daha sonra ise yumuşatma işareti alfabenin sonuna eklendi. Bu şekilde alfabenin de son hali belirlenmiş oldu.

Ukrayna alfabesi öğrenme hususunda Kiril alfabesine hakim olmak son derece önemli. Ukraynaca, Hint Avrupa dil ailesine mensuptur.  Halk genellikle Rusça konuşsa da Ukrayna’da Ukraynaca konuşulması adına yasa çıkarılması söz konusu. Ukraynacanın hakim milletin dili olarak kabul edilmesi ve resmi dilin kullanımını ihall edenlerin de adli cezaya çaptırılması yeni yasa tasarısının en önemli konularından biri. Uzmanlar ise bu konunun ayrımcılığa yol açabileceğini düşünüyor.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*