Homepage / Alfabeler / Alfabelerin Oluşumu / Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler, Alfabelerin Oluşumu, Kullanılan Alfabeler, Türk Alfabeleri

Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur

Ülkemizde konuşulan alfabe olan Latince, Hint – Avrupa dil ailesine ait olup dünyada 2, 5 milyar kişi tarafından konuşulur. Alfabeyi ilk bulan uygarlık Fenikelilerdir. Latin alfabesi M.Ö. 7. Yüzyılda Yunan alfabesinin üzerinde bazı değişiklik yaparak meydana gelmiştir. Bu alfabe aynı zamanda Roma alfabesi olarak da adlandırılır.

Latin Alfabesinin Gelişimi

Latince ilk çağlarda İtalya yarımadasında, Latium bölgesinde konuşuldu. Daha sonra ise Roma İmparatorluğu’nun resmi dili halin geldi. Bu sebeple oluşturulan alfabe de Roma ve Latin alfabesi olarak ifade edildi. Yunanca ile beraber ilk çağ başlarında uygarlık ve kültür dillerini oluşturuyordu. Daha sonra ise yerel dillerin yanında yaşayamaya devam etti. Ortaçağ üzerindeki tüm bilimsel çalışmalar Latince yürütüldü.  Latin alfabesi zamanla Avrupa’da hakim olan dil haline geldi. İlk alfabeyi bulan uygarlık tarihte Akdeniz bölgesinde hüküm süren Fenikelilerdir. Toplumsal yaşam, ticaret ve göçlerle beraber alfabe diğer topluluklarda da tanınmaya devam etmiştir.

İlk alfabe kime ait konusunda pek çok araştırma yapıldı. Bu konuda ünlü tarihçi Heredot kaynakları da incelendiğinde işaretler Fenike uygarlığını gösteriyor. Kazılardan çıkarılan anıtlar incelendiğinde alfabeyi ilk olarak Sami ırkının kullandığı bilinir. Ancak alfabe konusunda tarihteki en eski belgeler Fenikelilere ait.

Bu araştırmalar neticesinde ilk alfabe ne zaman bulundu sorusuna en ilkel hali ile M.Ö 2000 yıllarında bulunduğu ve Sami kırkından olan Fenikelilerin kullandığı konusunda araştırmacılar arasında görüş birliği oluştu.

Fenikeliler tarafından oluşturulan alfabe ünlü tarihçi Heredot’a göre Yunanistan’a getirildi. Daha sonra Yunanlılar bu alfabeye 8 harf daha ekledi. Latin alfabesini kim icat etti konusunda Yunanların geliştirdiği ve İyonlar, Romalılar tarafından da birtakım harfler eklenmesi ile günümüzdeki Latin alfabesinin ortaya çıktığı vurgulanmakta.

Türklerin Kullandığı Alfabeler

Türkler şimdiye kadar çok farklı alfabeler kuldu. 5. ve 6. Yüzyılda kullanılan Göktürk alfabesi Cermenler tarafından kullanılan runik alfabeye benzer. Daha sonra 8 ve 15. Yüzyıllarda ise Uygur alfabesi kullanıldı. Uzun süre ise Arapça alfabe ile yazılan Türkçe son olarak Latin alfabesi ile yazılıyor.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

2 Comments

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*