Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Ütopya olarak bilinen alfabe, tam anlamı ile bir kurgudur. Herhangi bir ülke ya da topluluk tarafından konuşulmamaktadır. Thomas More olarak bilinen ünlü yazar tarafından oluşturulmuştur. Ütopya Romanı ile tanınan bu alfabe, değişik sembolleri ve simgeleri ile dikkat çekmektedir.

Ütopya Eseri Nedir?

Ütopya, 1516 yılında yazılmış olan bir eserdir. Thomas More’un en önemli kitabıdır. Birçok kişiye göre tam olarak roman kavramı ortaya çıkmadan yazıldığı için çok değerlidir. Kelime anlamı olmayan yer demektir. Eski Yunan dilinden alınarak kullanılmıştır. Hayali ve yaratılmış bir kenti ya da ülkeyi anlatmaktadır. Orijinal dili Latincedir. İlk defa basıldıktan sonra Almancaya çevrilmiştir. O dönemde çok büyük bir ilgi görmüştür.

Ütopya Eserinde Nelerden Bahsedilir?

Ütopya, eleştirel bir kitaptır. Her ne kadar kitap içinde İngiltere’den bahsedilmese de, eleştirilen yer bu ülkedir. Kitabın yazarı olan Thomas More, uzun yıllar boyunca devlet kademesinde görev almıştır. Ancak zamanla yapılan uygulamaların büyük bir kısmına karşı çıkmıştır. Bundan dolayı kral ile de arası açılmıştır. Son derece zeki bir adam olarak bilinen More, Londra’da kafası kesilerek idam edilmiştir. Halka ibret olsun diye de kesilen başı günlerce Londra Köprüsü üzerinde sergilemiştir. Geriye ise kitapları ve yarattığı alfabe kalmıştır.

Ütopya Alfabesi Nedir?

Ütopya alfabesi çok merak edilmektedir. Bu alfabe tamamen sonradan oluşturulmuştur ve günümüzde kullanım alanı söz konusu değildir. Zaten ünlü yazarın kitabının içine baktığımız zaman alfabe hemen göze çarpmaktadır. Tam 22 harften oluşmaktadır. İlginç bir şekilde resmedilmiştir. L harfine kadar olanlarda yuvarlak bir sembolün farklı biçimde tasarlandığını görmekteyiz. A ile F harfleri arasındaki simgelerde yuvarlak simge sabittir. Ancak üstünde, yanında, içinde farklı şekiller ile bir ayırt edicilik katılmıştır. L harfi iki parçadan oluşması ile öne çıkar. L harfinden sonra başlayan M harfi ve Y’ye kadar olan semboller, köşeli bir biçimde tasarlanmıştır. Alfabenin en garip ve dikkat çekici yanı ise Z harfinin olmasıdır. Thomas More Ütopya romanı çerçevesinde gündeme gelen bu alfabeni herhangi bir kullanım alanı söz konusu değildir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*