Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Vefk yaparken kullanılan alfabe, merak edilen bir husustur. Buna göre Vefk sırasında Arap alfabesinin kullanıldığını görmekteyiz. Vefk nedir sorusu bu anlamda son derece önemlidir. İlk olarak bu kavramın anlamını bilmek gerekmektedir.

Vefk Nedir?

Tevafuk kelimesinin kökeninden türetilmiş olan Vefk, kelime anlamı olarak rast gelme demektir. Ayrıca tedbirsiz bir şekilde meydana çıkma ve oluşma gibi anlamları ile de dikkat çeker. Bazılarına göre ise denge ve uyum olarak karşılıkları söz konusudur. İslami literatürde ise karşılığı tılsımlı dua demektir. Allah’a yalvaran ve isteklerinin olmasını isteyen kişiler, Vefk yöntemi ile bunu gerçekleştirebilirler. Ancak normal duadan farklıdır. Çünkü yazılı bir şekilde kağıda dökülür ve kendisine özgü olan bir takım kuralları söz konusudur. Ancak büyü değildir. Çünkü her şey yine Allah’tan beklenmektedir.

Vefk Günah Mı?

Vefk dinen cazi mi sorusuna yanıt vermek gerekmektedir. Bu yöntemin İslam’a aykırı olduğuna dair bir veri yoktur. Bazı kişiler bunun büyü olduğunu söylese de, ağırlıklı görüş aksini dile getirmektedir. Çünkü Allah’ın vermiş olduğu akıl, bu yöntem ile kullanılır. İstekler yine Allah’a dua ile gönderilir. Tek fark ise bunun yazılı bir biçimde yapılmasıdır. Tam olarak rahmini bir çalışma olarak değerlendirilebilir. Böylelikle Vefk büyü müdür sorusu da yanıtını bulmaktadır.

Vefk Alfabesi Nasıldır?

Vefk yapımı sırasında ebced olarak bilinen harfler kullanılır. Yani harflerin sahip olduğu sayısal verilerden yararlanılır. Bunların tümü Arapçadır. Hem harfler hem de sayılar, Arap alfabesindeki simgeler kullanılarak yazılmaktadır. Buna ek olarak bir takım geometrik şekillerin de tercih edildiğini görmekteyiz. Arap Alfabesinin geçmişine bu noktada bakmak son derece mantıklı olacaktır. Bu alfabenin geçmişi son derece eskidir. Milattan sonra ikinci yüzyıla kadar uzanmaktadır. Nebati yazısından esinlenilerek oluşturulmuştur. Nebati yazısının kökeni ise Fenike alfabesine kadar gitmektedir. Sami kökenli bir yazı şeklidir. 28 harften oluşmaktadır. Başta Araplar olmak üzere birçok farklı kavim tarafından kullanılmıştır. Türkler, Osmanlı Devleti zamanında bu alfabenin içine daha farklı harfler eklemiş ve bu şekilde tercih etmişlerdir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*