Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Vietnam’ın kullanmış olduğu alfabe Latin alfabesidir. Ancak normal Latin yazılarından farklı olarak birkaç farklı harf daha eklenmiştir. Bunlar Vietnam harfleri olarak tanımlanmaktadır. Gündelik yaşam içinde ve resmi yazışmalarda sadece bu alfabenin kullanılması gibi bir kural söz konusudur.

Vietnam Ülkesinin Özellikleri Nelerdir?

Vietnam, 1862 yılında ilk defa kurulmuş olan bir ülkedir. Güneydoğu Asya’da yer alır. Çin hindi olarak tanımlanan yarımadanın doğu kısmında bulunur. Sosyalist rejim ile yönetilen ülkenin kuzey kısmında Çin yer alır. Batı bölümü ise Laos ve Kamboçya gibi ülkeler ile çevrilidir. Doğu ve güneyde ise Güney Çin Denizi bulunmaktadır. Resmi olarak kurulması ve bugünkü halini alması ise 1976 yılında gerçekleşmiştir. Tarihin en uzun süreli savaşlarından birisi olan Vietnam Savaşı ile gündeme gelmiştir. Uzun bir süre boyunca kuzey ve güney arasında devam eden savaş sona ermiş ve ülke yeninden birleşmiştir.

Vietnam’da Konuşulan Diller Nelerdir?

Vietnam dili, Vietnamca olarak tanımlanmaktadır. Resmi ve ulusal dil olarak dikkat çeker. Bu ülkede yaşayanların yaklaşık olarak yüzde 86’lık kısmı tarafından konuşulmaktadır. Diğer ülkelerdeki Vietnamlılar da hesap edildiği zaman 3 milyonun üzerinde kişi tarafından kullanılmaktadır.

Vietnam Alfabesi Nasıldır?

Uzun bir dönem boyunca ülke, Çin Alfabesi kullanmıştır. Yazı sistemi bu alfabe üzerine bina edilmiştir. Sözcük dağarcığına baktığımız zaman yine aynı alfabe ve dilin karşımıza çıktığını görmekteyiz. Ancak bugünkü yazı sistemi itibari ile Latin alfabesi kullanılmaya başlanmıştır. Ancak bu alfabenin, klasik olarak tabir edilen Latin abecesine göre daha farklı olduğunu söyleyebiliriz. Toplamda 29 harf bulunmaktadır. Ancak bazı harfler yoktur. Bunlar; W, X, J ve F harfleridir. Bunların yerine daha değişik simge ve semboller eklenmiştir. Vietnamca harfler olarak bilinen şekillere baktığımızda bunların bir tanesinin üçlü olduğunu görmekteyiz. NGH olarak yazılmaktadır. Buna ek olarak ikili harf özelliğine sahip 10 tane birleşik harf vardır. Bu tip simgelerin alfabe içinde yer almasının temel nedeni ise konuşulan dile uygunluktur. Bu şekilde telaffuz daha kolay hale gelmiş, Vietnamca sözcüklerin tam olarak ifade edilmesi sağlanmıştır.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

2 Comments

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*