Homepage / Alfabeler / Alfabelerin Oluşumu / Vindergood Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Vindergood abecesi son derece büyük meraklara neden olan bir alfabedir. Aslında kullanımı, yazımı, herhangi bir yerde karşımıza çıkması gibi durumlar söz konusu değildir. Çünkü bu alfabe, bizzat William James Sidis tarafından tasarlanmıştır. Hiçbir kitabını bu alfabe ile yazmadığı için unutulup gitmiştir. Bir kalıcılığı söz konusu değildir.

William James Kimdir?

Vindergood adı ile bilinen alfabenin yaratıcısı olan William James Sidis, dünyanın gelmiş geçmiş en zeki insanı olarak kabul edilmektedir. Yahudi bir Rus’tur. 1898 yılında doğmuştur. Henüz 6 aylık iken alfabeyi çözmeyi başarmıştır. 8 yaşına geldiği zaman aralarında Türkçenin de yer aldığı onlarca farklı dili öğrenmeyi başarmıştır. 11 yaşında iken Harvard Üniversitesi’ne başlamış ve birkaç ay içinde profesörlere ders verecek hale gelmiştir.

William James Neler Yapmıştır?

Boris Sidis, hem zekasına hem de almış olduğu eğitime göre çok yararlı işlere imza atmaması ile bilinmektedir. Dünyanın en zeki insanı olarak kabul edilen Sidis, sadece birkaç kitap yazabilmiştir. Herhangi bir buluşu ya da insanlığa olan katkısı yoktur. Üniversite eğitimini çok kısa süre içinde bitirse de, masa başı bir işte çalışmıştır. Yaratıcılığı sınırsız değildir. İcat ya da buluş konusunda söyleyecek şeyleri olmamıştır. Gününün büyük bir kısmını ABD’de basılan çizgi romanları okuyarak geçirmiştir. Bunun nedenleri merak edildiği zaman birçok kişi ailesini ve basını suçlamıştır. Eğitimli bir aileye sahip olan Sidis, genellikle onların etkisinde kalmış ve bir para kazanma yöntemi olarak görülmüştür.

Vindergood Alfabesi ve Sidis’in Dil Çalışmaları

Vindergood dili öğren gibi bir takım çalışmaların sonuç vermesinin çok zor olduğunu söylemek lazım. Bunun nedeni ise Sidis tarafından oluşturulmuş olan bu dili konuşan kimsenin olmaması. Ayrıca dile dair çok detaylı bilgiler de söz konusu değildir. Bu alfabenin dikkat çekici özellikleri arasında birçok değişik dilden etkilenilmesi vardır. Buna göre eski Latin dillerinin bir takım yönleri alfabe içinde dikkat çeker. Rakamlar konusunda ise Sidis, oldukça ilgi çekici bir yöntem ile 12 rakam yazmıştır. Bunlara değişik isimler vermiştir. Fakat mevcut isimler, İngilizce ve Latince ile çok büyük benzerlikler göstermektedir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*