Homepage / Alfabeler / Özel Alfabeler / Wakanda Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler, Özel Alfabeler

Wakanda Alfabesi

Wakanda’nın kullanmış olduğu alfabe gerçek hayatta söz konusu değildir. Çünkü ortada bir kurgu söz konusudur. ABD’nin en büyük çizgi roman ve film yapımcılarından birisi olan Marvel Comics tarafından yaratılmış olan bir alfabedir. İsmini ise yine gerçek olmayan Wakanda ülkesinden almaktadır. Alfabe harf karşılığı olarak değişik sembollerden oluşmaktadır.

Wakanda Nedir?

Wakanda nedir sorusu, zihinleri meşgul etmektedir. Bu keşime, 1966 yılında Marvel Comics tarafından bir ülke olarak tasarlanmıştır. Ülke, Afrika kıtasında yer almaktadır. Kara panter ismindeki çizgi romanın kahramanı burada yaşar. Babası ise ülkenin kralıdır. Ülke çok zengindir. Vibranyum adı verilen bir maden buradan çıkarılmaktadır. Bu sayede Wakanda çok zengin bir hale gelmiştir. İşte tüm bu senaryonun geçtiği ülkeye Wakanda ismi verilmektedir.

Çizgi Romanın Konusu Nasıldır?

Wakanda alfabesi, çizgi romanın geçmiş olduğu hayali ülkede kullanılır. Bu hikayenin konusuna baktığımız zaman klasik bir iyi ile kötü insan mücadelesinin olduğunu görmekteyiz. Kasabada çıkan vibranyum madeninin çok fazla para getirmesinden dolayı kötü niyetli kişiler kahramanımızın babasını öldürürler. Bunun sonrasında ise kara panter intikam almak için yemin eder. Yabancı ülkelerde çok iyi bir eğitim alan kara panter, ülkesine döner ve kötülerle mücadele eder. Bunun sonrasında ise daha farklı ve popüler olan birçok değişik süper kahraman ile tanışmaya başlar. Bu kahramanlardan da destek alır. Wakanda olarak yaratılmış bu ülke içindeki yaşananlar, çizgi roman ile sunulmaktadır.

Wakanda Alfabesi Nasıldır?

Alfabe okuma özelliği olan yapıya sahip değildir. Bunun nedeni ise farklı sembollerin kullanılmış olmasıdır. Bu simgelerin hepsi, birçok değişik medeniyetin zamanında tercih etmiş olduğu bazı şekillerden oluşmaktadır. Hem Göktürk hem de eski Mısır çivi yazısına benzeyen semboller vardır. Latin alfabesinde bulunan tüm harflerin bir karşılığı vardır. Alfabenin en ilginç özelliklerinden birisi ise küçük olarak yazıldığı vakit şeklin tamamen değişmesidir. Bu açıdan bakıldığı zaman iki değişik alfabenin olduğunu söylemek mümkündür. Buna ek olarak, yaratılmış bu hayali ülkedeki sayısal semboller de sonradan tasarlanmıştır. Yani günümüzdeki rakamlar söz konusu değildir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*