Homepage / Alfabeler / Alfabelerin Oluşumu / Yunanca Alfabe Okunuşu
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Yunan alfabesi kökleri Fenike alfabesine kadar dayanır. Türkçe okunuşunda birtakım farklılıklar bulunur. Avrupa alfabesinde ve doğu ülkelerinde Kiril ve Latin harfler dahil olmak üzere bütün kökenlerde bulunur. Yunan alfabesi harfleri 31 sesten meydana gelir. Mısır alfabesinden alınan 6 göstergede Yunan alfabesinde kullanılır. Sözlü ve yazılı olan Yunan kaynaklarında alfabenin ortaya çıkmasına ilişkin olarak birçok kaynak var. Orijinal Yunan alfabesinde büyük harfler kullanılırken modern Yunan alfabesinde hem küçük hem de büyük harfler kullanılıyor.

Yunan Alfabesinin Ortaya Çıkışı

Ünlü tarihçi Herodot’un kaynaklarına bakıldığında fonetik olan alfabenin Fenikeli Kadmos tarafından Yunanistan’a getirildiği saptandı. Araştırmacılar tarafından atılan bir başka iddia ise alfabenin bir kısmının Yunanlı Palmede tarafından icat edildiği. Yunanca yazılar çoğunlukla sağdan sola doğrudur. Sinistrorsum şeklinde yazılır. Yunan alfabesi ile isim yazma konusunda bu bilgiden hareket edilmesi gerekiyor.

Eski Yunan alfabesi 22 harften oluşur. Kuzey Sami alfabesi de denilmektedir. Fenike alfabesindeki harfler ile benzerlik oluşturması Yunan alfabesinin doğu kökenli bir alfabe olduğunu kanıtlar. M.Ö 8. Yüzyıldan itibaren kullanılmaya başlanmış olup kökenleri Fenike alfabesine kadar dayanır. Avrupa alfabesinin ve orta doğu alfabesinin de kökeni olmuştur. Pek çok teknik terimin sembolü de Yunan alfabesindeki harflerden oluşur. Yunan alfabesi Kiril alfabesi midir konusunda ise Kiril alfabesinin kökenlerini oluşturur.

Yunanca Özellikleri

Yunanistan’da olmak üzere Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Almanya’da yaklaşık olarak 13 milyon kişinin anadili Yunancadır. Türkiye’de ise anadili yunanca olan 2.500 kişinin Rum olduğu belirtilir. Genellikle İstanbul, Bozcaada ve Gökçeada’da yaşarlar.

Tarihi tespit edilen en eski dillerden biri olup devamlı olarak çok eski zamanlardan beri kullanılmaya devam etmiştir. Ayrıca tarihin büyük kesiminde de Yunanca önemli edebi eserler verilmiştir. Avrupa ve Ortadoğu gibi medeniyetlere katkısı oldukça büyüktür. Bilim, sanat ve felsefe terminolojisinde olmak üzere dünyanın diğer dilleri üzerinde de Yunancanın etkisi oldukça fazladır. Miken Yunancası, Klasik Yunanca, Helenistik Yunanca, Modern Yunanca ve Ortaçağ Yunancası olmak üzere tarihi gelişimleri bulunur.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*