Homepage / Alfabeler / Kullanılan Alfabeler / Zambiya Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler, Kullanılan Alfabeler

Zambiya Alfabesi

Zambiya’nın kullanmış olduğu alfabe Latin alfabesi olarak bilinir. Afrika kıtasında yer alan ülke, dil açısından son derece zengindir. Bu ülke içinde toplamda 30 farklı dil konuşulmaktadır. Yerel lisanlar ve lehçeler bunlara dahildir. Ancak resmi dil İngilizce olarak belirlenmiştir. Zambiya alfabesi, bundan dolayı Latin olarak belirlenmiştir. Konuşulan yerel dillerin kendilerine özgü bir alfabesinden bahsetmek mümkün değildir.

Zambiya Nerede Bulunur?

Zambiya, Afrika kıtası içinde yer alan bir ülkedir. Bu kıtanın güney kısmında bulunur. Denize bir kıyısı yoktur. İç tarafta kalmaktadır. Eski ismi Kuzey Rodezya olarak bilinmektedir. Uzun yıllar boyunca Birleşik Krallık sömürgesi olmuştur. Komşularına baktığımız zaman Botsvana, Namibya, Mozambik, Malavi, Tanzanya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Angola gibi ülkelerin olduğunu görmekteyiz.

Zambiya Nüfus Özellikleri

Zambiya nüfusunun yüzde 98’lik bir kısmı siyahi yerel halktan oluşur. En kalabalık olan nüfus, Bantulardır. Bantu etnik grubu da kendi içinde birkaç farklı kola bölünmüştür. Bemba bunların en kalabalık olanıdır. Ayrıca Rotseler ikinci sırada yer alır. Tongalar, bir başka etnik grup olarak dikkat çekmektedir. Avrupa’dan buraya göç etmiş olan kişilerin sayısı ise çok fazla değildir. Yüzde 1 ya da 2 gibi bir oranları mevcuttur. Ülke ağırlıklı olarak genç nüfusa sahiptir.

Zambiya Alfabesi ve Dili Nasıldır?

Zambiya’nın kullandığı alfabe Latin alfabesidir. Bunun nedeni ise ülkede İngilizcenin resmi dil olmasıdır. Resmi olan tüm işlerde ve yazışmalarda bu dil tercih edilir. Bunun yanı sıra ülkede daha farklı dillerde söz konusudur. Nüfusun çok büyük bir kısmını Bantu adı verilen etnik gruplar oluşturmaktadır. Bu grupların kendi arasında tercih ettiği yerel diller oldukça fazladır. En çok konuşulan dillerin başında ise Chewa gelmektedir.  Mevcut dilin bir diğer özelliği ise ülkenin başkentinde de tercih edilmesidir. Bunun yanı sıra Bemba dilinin de kullanım alanı geniştir. Üçüncü sırada en çok tercih edilen yerel lisan ise ChiTonga olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak adı geçen yerel lisanların bir alfabesi yoktur. Sadece konuşma sırasında kullanılır. Alfabe ise tektir ve Latin alfabesi tercih edilmektedir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*