Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Zibuların alfabesi, çok duyulmuş olan bir kavram değildir. Oldukça eski olan bu harfler topluluğunun diğer ismi ise melek alfabesi olarak kabul edilmektedir. Geçmişi son derece eskidir. Çok farklı alanlarda kullanılır.

Zibu Alfabesi Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Zibu alfabesinin ortaya çıkışı 1580 yılına kadar uzanmaktadır. Dil konusunda yapmış oldukları araştırma ve çalışmalar ile bilinen Edward Kelley ve Dr John Dee, bu alfabeyi bizzat kendileri oluşturmuşlardır. Oldukça karmaşık olan yapısı ile dikkat çekmektedir. Sembol ve dil sistemi olarak düzenli değildir. Bu iki kişinin beyanatlarına göre alfabeyi, bedensiz varlıklar onlara iletmiştir. Bundan dolayı melek ismini vermişlerdir. Zibu alfabesi nedir sorusu bu şekilde cevabını bulmuş olmaktadır.

İki Çeşit Zibu Alfabesi Vardır

Zibu Alfabesinin Özellikleri Nelerdir?

Zibu alfabesi ile alakalı olarak özellikle 19.yüzyıl içinde çok sayıda çalışma yapılmıştır. Bu çalışma çerçevesinde alfabenin sırrı da çözülmüştür. Buna göre alfabe içindeki kelimelerde; kabalada bulunan dal dili ile ortak özellikler vardır. Yani titreşime sahip bir fonetik üzerine kurulmuştur. Kelimelerin büyük bir kısmını okumak tehlikelidir. Bu yüzden yazarak ifade etmek gerekmektedir. Çevrilmesi ise çok zordur. Başka bir dile çevrildiği zaman özelliğini kaybetmektedir. 400 yıllık geçmişe sahip olan alfabe üzerinde bir takım değişiklikler yapılmıştır. Daha modern bir okunuş kazanabilmesi için oynamalar söz konusudur. Harf tablosu ise son derece ilginçtir.

Melek Alfabesi Harfleri ve Fonetiği

Latin harflerinin vermiş olduğu sesin sonuna -eh ya da -ah gibi kelimeler konularak okunmaktadır. Ancak bu durum her harf için geçerli değildir. Örneğin Z harfi; zod ya da zoad olarak da okunabilir. S ise ess karşılığına gelebilmektedir. Titreşimin ve fonetiğin nasıl vurgulanacağı çok önemli bir husustur. İnanışa göre doğru bir şekilde telaffuz olmadığında bu durum tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Çünkü ruhani ve bedensiz varlıklar, melek alfabesi fonetiği ile davet edilebilmektedirler. Bunun bilincinde olmak ve buna göre okuma yapmak çok önemlidir. Genel itibari ile harflerin okunuşunun, İngilizce ile çok benzer olduğunu söylemek gerekiyor. Bu açıdan bakıldığı zaman melek alfabesini, adı geçen dilden etkilenilerek ortaya çıktığı yorumunu yapabiliriz.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*