Homepage / Dil Bilgisi / Kelime Türleri / Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir?
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Dil Bilgisi, Kelime Türleri

Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir?

Birbiri ile çelişkili özellikler oluşturan yani anlam bakımından da birbirinin karşıtı olan sözcüklere ‘’zıt anlamlı kelimeler’’ denilmektedir. Zengin-fakir, iyi-kötü, büyük-küçük gibi kelimeler karşıt anlam özellikleri gösterir. Örnek verecek olursak: ‘’zengin’’ kelimesini ele alarak inceleyelim. Bu kelime herhangi bir insanın elinde para denen unsurun ya da maddi maddi değeri olan eşyanın sayıca fazla olduğunu ifade etmektedir. Fakat bir de bu kelimenin ifade etmiş olduğu anlamın tam tersi olarak da elinde paranın veya maddi yönden değeri yüksek eşyanın hiç olmadığı insanlar mevcuttur. İşte bu durumu ifade etmekte olan sözcük de ‘’fakir’’ olarak bilinir. Görmüş olduğunuz üzere ‘’zengin-fakir’’ anlam bakımından birbirinin tam tersidir.

Dilimizi iyi şekilde kullanmak ve insanların kendilerini doğru-etkili şekilde ifade edebilmesini sağlamak için sözcük haznesinin oldukça geniş olması gerekir. Bilinmesi gereken önemli unsurlardan birisi de ‘’zıt anlamlı sözcükler’’ konusuna son derece hâkim olmaktır. Bu nedenle zıt anlamlı kelime listesi büyük-küçük demeden herkes tarafından kavranmalıdır. Şimdi zıt anlamlı sözcükler ile ilgili değinilmesi gereken iki önemli hususa göz atalım.

  1. Genel anlamda derecelendirme yapılabilen kavramların zıt anlamlısı mevcuttur. Örneğin soğuk, az, küçük gibi… Her sözcüğün de zıt anlamlısı olacak diye bir kaide yoktur.
  2. Fiillerin olumsuz hallerini kesinlikle zıt anlam olarak algılamamamız gerekmektedir. Fiilin olumsuzu ile zıt anlam oldukça farklıdır. Örneğin ‘’alçalmak’’ fiilinin zıt anlamlısı olarak ele alacağımız kelimenin olumsuzu ‘’alçalmamak’’ fiili değil de onun karşıtı olan ‘’yükselmek’’ fiili olmalıdır. Kafanızın karışmamasını istiyorsanız bu iki önemli unsura dikkat etmelisiniz.

Zıt anlamlı kelimelere örnek cümleler vererek açıklık getirelim.

Yazın başı pişenin kışın aşı pişer.

Tok, acın halinden anlamaz.

Akıllı düşman akılsız dosttan hayırlıdır.

İyi evlat babayı vezir, kötü evlat rezil eder.

Kurunun yanında yaş da yanar.

Akıllı düşününceye kadar, deli oğlunu verir.

Koridorun dar olmasına karşın, salon gayet geniş…

Evin hem içini hem dışını güzelce temizledim.

Morale çok, paraya ise az ihtiyacımız var.

Halterciler kısa, basketçiler uzun boyludur.

Ruhum hala genç, fakat bedenim yaşlandı.

 

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*